Rovesnícke vzdelávanie

Autor: Ingrid Štefanisková | 31.3.2017 o 1:15 | (upravené 31.3.2017 o 9:52) Karma článku: 1,48 | Prečítané:  227x

Deň piaty. Nedávno bol Deň vody. Deti na to zareagovali veľmi svojsky. „ Voda má svoj sviatok? Normálne napísaný v kalendári? Tak to má dnes narodeniny. Nie, nie narodeniny sa tam nepíšu. Určite má meniny. Môžeme je zablahoželať?"

        Postavili sa k umývadlu v triede a priali vode, aby bola stále čistá, aby jej nikto nerobil zle, aby do nej  nehádzali odpadky a  nevylievali olej. Popriali jej aj veselé rybky, žabky a rastlinky.  Milé, čo poviete?

 Po včerajšej prvej výmene rolí sme si prezreli pozorovacie hárky a zisťovali stav v jednotlivých tímoch:

Prírodné semienko: zasadili žeruchu. Vyklíčilo im veľa semienok, ale „ slnko“ zatiaľ nie. Rýchlejšie rastie „voda“ bez slnka ako „ voda“ so slnkom.

Superminecraft:  vyžrebovali si pšenicu. „voda“ rastie; „ slnko - voda“ rastie; „slnko“ nerastie.

To, čo je v skrini, rastie lepšie.

Tigrí tím: má fazuľu. Vyklíčila rýchlo, ale pri zvedavom  pozorovaní  a odkrývaní sa nám klíček zlomil. Musíme počkať, až sa nám zobudí  a  vyklíči ďalšia. Sadili sme po 3 semienka.

Superstar:   pestujú reďkovku. Sadili  ju  pekne rovnomerne, lebo bola vo výsevnom pásiku. Ani  im však bez vody nič nerastie. Iba tie rastlinky, ktoré sú polievané vodou. Tiež mali malú „zlomeninu“, ale reďkoviek je tam dosť.

Najlepší  tím  záhradníkov: dostali hrach. Vyklíčili všetky hrášky, ktoré mali dosť vlahy. Nepolievané hrášky nerastú.

Fialka 1.A  pekne rastie a kvitne, ale Kukova fialka sa nespráva tak, ako sme čakali. Mysleli sme si, že viac vyrastie alebo ozelenie a ona zatiaľ žltne. Uvidíme ako nás prekvapí v ďalších dňoch. 

 

     Popri tom sme absolvovali rovesnícke vzdelávanie o vode, ktoré  pripravili naši ôsmaci. Už pri šatni sa nás ujali asistentky, ktoré nás previedli areálom školy. Na jednotlivých stanovištiach boli pripravení ďalší žiaci so zaujímavými prezentáciami. Páčilo sa nám u vodníka pri jazierku pozorovať rybky, pri dažďových záhradách skúmať kadiaľ priteká a odteká voda, či prejsť sa po pocitovom chodníku. No najzaujímavejšie boli ekologická chladnička a ohrievač vody. Prekvapilo nás, že fungovali bez elektrickej energie na solárny pohon. Mohli sme si aj namočiť prsty do vychladenej alebo ohriatej vody, aby sme pocítili rozdiel. Ale ako by varili keby bolo zamračené? Zemiaky sa v tom vraj uvaria za 3 hodiny. Kto žije vo voľnej prírode, ten sa asi ponáhľaním nestresuje.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Potvrdil smrť stoviek Rusov pri útoku amerických vojsk v Sýrii. Teraz je mŕtvy

Maxim Borodin ako číslo vo vražednej štatistike.


Už ste čítali?